Ponad 800 milionów dolarów – tyle ma wynieść pakiet pomocy przygotowany przez firmę Google dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), organizacji zdrowotnych i rządów. W przygotowanym planie kryzysowym znajdują się:
- 250 milionów dolarów w grantach dla organizacji WHO i ponad 100 agencji rządowych, które mają zostać przeznaczone na informowanie społeczeństwa o sposobach radzenia sobie z koronawirusem
- 200 milionów dolarów trafi do instytucji finansowych, które mają zapewnić dostęp małym przedsiębiorcom do środków pieniężnych.
- 340 milionów dolarów ma pojawić się na kontach Google ADs wszystkich przedsiębiorców MŚP, którzy mieli aktywne konta w ciągu ubiegłego roku. Środki pojawią się na kontach i będą do wykorzystania do końca 2020 roku.
- Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na działania badawcze oraz doraźne wsparcie w postaci sprzętu ochrony osobistej.
Po dokładniejsze dane zapraszam na oficjalny blog Google: https://www.blog.google/inside-google/company-announcements/commitment-support-small-businesses-and-crisis-response-covid-19/
Krótki komentarz
Z marketingowego punktu widzenia najciekawszy jest punkt 2 i 3 – ponieważ mogą pomóc zapewnić płynność finansową małym firmom, oraz dać niezbędne zasoby, aby nie wygaszać reklam i nadal docierać do klientów. Dodatkowo, te firmy, które nadal dobrze sobie radzą będą mogły rozszerzać działalność korzystając z nowych środków.
Nie da się ukryć, że jest to także mistrzowski krok ze strony Google, który wysyła jasny sygnał do swoich stałych klientów – nie zapominamy o Was w chwili kryzysu, dajemy Wam narzędzia, żebyście pozostali z nami. I w mojej ocenie nie ma w tym absolutnie nic złego. Nie da się przecież ukryć, że znaczny, globalny spadek ilości przedsiębiorstw a co za tym idzie reklamodawców nie jest Google’owi na rękę.
Niestety nie ma jeszcze szczegółów akcji, ani konkretnych terminów. Będę Was informował na bieżąco.
E-commerce manager | specjalista SEO/SEM | FB ADS | doradca marketingowy z ponad 10-letnim stażem w digital marketingu, fan analityki i rozwiązań technologicznych