Google Shopping, czy też po polsku Zakupy Google są usługą z której korzysta na co dzień tysiące firm i dziesiątki tysięcy konsumentów na całym świecie. Dzisiaj Bill Ready z Google ogłosił, że do końca kwietnia Zakupy Google staną się darmowe dla wszystkich sprzedawców w USA a do końca roku dla całego świata!

Czym są Zakupy Google?

Zakupy Google to nic innego jak platforma do sprzedaży produktów, porównywarka cen (podobna chociażby do Ceneo). W Polsce znajdziecie ją pod adresem https://www.google.com/shopping?hl=pl Czy korzystaliście kiedyś z tej wyszukiwarki? Jeżeli nie, to nie jesteście odosobnieni, w Polsce nie jest to zbytnio popularna platforma. Za granicą, a zwłaszcza w USA sytuacja ma się zgoła inaczej.

Przykładowa strona Zakupów Google za darmo

Do tej pory (od 2012 roku) wystawienie swoich produktów na tej platformie było płatne. Teraz ma się to zmienić i każdy będzie mógł zaprezentować swoją ofertę właśnie w Zakupach Google za darmo. Dlaczego Google zdecydował się na taki ruch?

Odpowiedzi należy się doszukiwać w 2 faktach. Kilka lat temu Google miał spory problem z prawidłowym pokazywaniem produktów i weryfikacją czy oferta, do której prowadzi jego strona jest aktualna. Dzisiaj ten problem technologiczny już nie występuje. Drugim problemem jest Amazon.

Strona pierwszego wyboru

Istnieje taki termin jak strona pierwszego wyboru. Jest to taki serwis, który sprawdzamy jako pierwszy, jeżeli poszukujemy danego produktu lub usługi. W Polsce takimi serwisami są na przykład Allegro, Google, Ceneo. Za każdym razem, kiedy ktoś wybiera na swój serwis inną stronę niż wyszukiwarka Google tej ostatniej spada udział w rynku. Na zachodzie (na wschodzie zresztą też) serwisy takie jak Amazon czy Alibaba zabierają coraz większy udział w rynku wyszukiwania Google, który przez to, że posiadał płatną platformę zakupową nie mógł konkurować o klienta.

Teraz ma się to zmienić, chociaż zmiana nie jest rewolucyjna a raczej ewolucyjna. Już w zeszłym roku zapowiedziano niektóre zmiany w programie, które teraz zostały przyspieszone.

Czy płatne kampanie PLA również staną się darmowe?

Kampanie PLA (produkt listing ads) ze względu na swoją skuteczność są jedną z najbardziej popularnych w segmencie e-commerce. Oczywiście Google doskonale na nich zarabia. Te kampanie są widoczne, kiedy w wyszukiwarce Google wpiszemy hasło związane z produktem, z reguły boxy z reklamami pojawiają się na górze ekranu.

Kampanie PLA nadal pozostaną płatne, co więcej mają się pojawiać również na ekranie Zakupów Google na górze i na dole ekranu. Niestety, pandemia pandemią, ale zarabiać Google musi 🙂 Tylko Zakupy Google będą za darmo.

Z usunięciem opłaty za obecność w Zakupach Google wiąże się jeszcze jedna ciekawostka, w zeszłym roku były testy organicznych wyników Zakupów Google, czyli będzie istnieć możliwość wyświetlenia się z produktem bezpośrednio w SERP, „za darmo”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.